Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın bankaların borçlanma kısıtlamalarından ötürü İspanya 100 milyar euroluk banka kurtarmasının ödemesini acil bir şekilde alabilir.

AMB geçtiğimiz ay, devlet garantili tahvillere karşı bankalara vereceği kredilere sınırlama getirdi. Adını vermek istemeyen bir kaynak ise, bu kural değişiminin, İspanya'nın kamulaştırılmış Bankia'nın Frankfurt'taki merkez bankasından kredi alma planından vazgeçmek zorunda kalacağı anlamına geldiğini belirtti.

Kaynak, 2010'da İspanya'nın sorunlu tasarruf bankalarının birleşmesiyle oluşturulan Bankia grubun şimdi Avrupa Birliği'nden gelecek nakitin ilk kısmını hızlı bir şekilde alacağını söyledi.

16 Temmuz'daki anlaşmaya göre kurtarma programı her zaman 30 milyar euroluk dilimin ilk olarak ödenmesini ve beklenmedik bir durum olması hâlinde tedavüle sokulmasını öngörüyor.

Brüksel'deki Avrupa Komisyonu sözcülerinden Cezary Lewanowicz, İspanya'nın ilk 30 milyar euroluk ödemenin tedavüle sokulması gibi bir talepte bulunmadığını söyledi; ancak daha fazla açıklamada bulunmadı.