Advertisement

Asya'nın en büyük ekonomisi Çin'in başbakanı Wen Jiabao'nun, enflasyondaki gevşemenin, para politiları uygulamalarına daha fazla imkan vereceğini söylemesi üzerine Asya Borsaları artış kaydetti. MSCI Asya Pasifik Endeksi dünkü kayıplarını silmeye hazırlanıyor.

Çinli fabrikalar için robot üreten Fanuc Corp. yüzde 3.4 değerlendi. Avustralyalı fırıncı Goodman Fielder Ltd., Wilmar International Ltd.'dan alım teklifi gelmediğini söylemesi üzerine yüzde 2.7 geriledi. Daphne International Holdings Ltd., ilk yarı kârındaki artışın etkisiyle yüzde 10 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 kaznaçla 120.35 puana yükseldi. Endekste değer kaybeden her 3 hisseye karşılık yaklaşık 5 hisse değer kazandı. Asya Pasifik Endeksi 29 Şubat'ta kaydettiği bu yılın zirvesinden Avrupa'daki borç krizi ve Çin'deki yavaşlamaya ilişkin endişelerle yüzde 7 gevşedi.

Wen'in bir kez daha hükümetin büyümeyi destekleyeceğinin altını çizdiğini belirten Hong Kong'taki IG Investment Ltd.'ın portföy  yöneticilerinden Benjamin tam, piyasanın Çin hükümetinin, ekonomiyi ikinci yarıda destekleme yönünde daha fazla çaba göstermesini beklediğini söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, tahmini kazançlarının 12.4 katından fiyatlanırken, bu oran Standard&Poor's 500 Endeksi için 13.6, Stoxx Europe 600 Endeksi içinse 11.6 katında seyrediyor.