Advertisement

Dünyanın en büyük petrol tükseticisi ABD'nin petrol stoklarının gerilemesinin ardından Çin'in daha fazla teşvik adına parasal genişlemeye yeşil ışık yakması ile petrol mayıs ayından beri en yüksek kapanış seviyesinin yakınlarında seyrediyor.

Patrol vadelileri dün yüzde 1 oranında tırmandıktan sonra bugün pek fazla değişim göstermeden seyrediyor. ABD Enerji Bakanlığı raporuna göre stoklar geçtiğimiz hafta 3.7 milyon varil gerilerken petrol kullanımı ise 9 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Çin Başbakanı Wen Jiabao, yavaşlayan enflasyonun Çin'e daha fazla parasal genişleme için yer açtığını açıkladı. İsrail'in ABD büyükelçisi İran'a nükleer faaliyetlerinden dolayı saldırmayı istediklerini açıkladı. 

NYMEX elektronik işlemlerdeki eylül teslimli petrolün varili önceden yüzde 0.3 kaybın ardından 8 sent düşüşle Singapur'da yerel saatle 12.30'da 94.25 dolardan alıcı buldu. Kontrat dün ise 14 mayıs tarihinden beri en yüksek seviye olan 94.33 dolar oldu. Petrol fiyatları bu yıl yüzde 4.7 aşağıda seyrediyor.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki bugün sonlanacak olan eylül teslimli brent petrolün varili dünkü yüzde 2'lik tırmanışın ardından 2 sent düştü. Daha aktif olan ekim kontratı ise 114.36 dolardan işlem gördü. Brent petrolün WTI'ya farkı ise dün 9 ayın yükseğine çıktıktan sonra 6 sent daralarak 21.98 dolar oldu.