Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'in Başbakanı Wen Jiabao'nun para politikasının geveştilmesi için yeterli alan olduğunu söylemesinin, Asya'daki ihracat görünümünü desteklemesi üzerine Asya paraları değerlendi.

Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi, Wen'in enflasyondaki gevşemenin, daha fazla para politikası uygulaması tanıdığını söylemesinin ardından 4 gündür süren düşüşünü sonlandırdı. Çin, Tayland, Tayvan ve Güney Kore'nin en büyük, Malezya'nın ise en büyük ikinci ihracat pazarı konumunda bulunuyor.  Güney Kore'de işsizlik oranı Temmuz'da yüzde 3.1 ile bu yılın en düşük seviyesine gerilerken, Malezya'nın da büyümesi ikinci çeyrekte sürpriz şekilde hızlandı.

Tokyo'daki Daiwa Securities Co.'nun baş Döviz stratejisti yuji Kameoka, Çin'deki büyümeyi desteklemeye yönelik parasal genişlemenin, ihracat ortamını iyileştirmesinden ötürü Asya için olumlu bir gelişme olduğunu belirtti.

Tayvan doları, ABD doları karşısında yüzde 0.1 değerlenerek 29.974'e, Malezya ringgiti yüzde 0.1 güçlenerek 3.1318'e ve Filipin pezosu da yüzde 0.1 primle 42.25'e çıktı. Yen hariç Asya'da en çok işlem gören 10 para biriminin hareketini izleyen Asya Dolar Endeksi son 4 günde yüzde 0.4 gerilemesinin ardından bugün yüzde 0.04 kazanç sağladı.