Advertisement

Çin'de doğrudan yabancı yatırımlar Temmuz'da 2 yılın en düşük seviyesine gerileyerek, ülkenin büyümesine duyulan güvendeki azalmanın, ekonomik sıçramayı sınırlayabileceği endişelerini artırdı. Çin Ticaret Bakanlığı'ndan açıklanan verilere göre, yatırım Temmuz'da yıllık bazda yüzde 8.7 azalarak 7.58 milyar dolara gerileyerek son 9 ay içinde 8. kez düştü ve Temmuz 2010'dan bu yana en düşük seviyesine işaret etti.

Çinli finansal kuruluşlar geçtiğimiz ay net 3.8 milyar yuan değerinde Döviz satarak, emlak kontrolleri ve ihracattaki zayıflamanın büyümeyi yavaşlatması ve yuanın değer kaybetmesiyle sermayenin kaçtığına işaret etti. Çin Başbakanı Wen Jiabao, Çarşamba günü para politikasında daha fazla düzeltmeye gitmek için alan olduğunu söyleyerek, bankaların munzam karşılıklarının düşürülebileceği spekülasyonlarını artırdı.

Güveni desteklemenin çok önemli olduğunu ve harekete geçmeyi gerektirdiğini savunan Mizuho Securities'in baş Asya ekonomisti Shen Jianuang, hükümetin, şirketlerin vergi yükünü azaltması ve munzam karşılık oranları ile politika faizini aşağı çekmesinin gerektiğini söyledi. Shen, bu yıl en azından 2 kere daha munzam karşılıkların, 1 kez de politika faizinin düşürüleceğini öngörüyor.

İhracatın Temmuz'da çökmesi ve sanayi üretimi ile kredinin de beklentinin altında kalmasının ardından Çin'deki yavaşlama 7. çeyreğe yayılabilir.