Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Çin'de doğrudan yabancı yatırımların son iki yılın en düşük seviyesine inmesi ile birlikte, ABD'de açıklancak olan konut başlangıçları ve Philadelphia bölgesi imalat sanayi endeksi verileri öncesi durgun seyrediyor. ABD endeks vadeli kontratları dalgalı seyrederken, Asya hisse sentleri yükseldi.

Telekom Austria AG, 2012 yılı için kar ve satış hedeflerini düşürmesinin ardından yüzde 5.9 geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.1 gerileyerek, Londra saati ile 08:28'de 270.03 puana indi. Avrupa hisse senetleri, politika yapıcıların küresel ekonomiyi desteklemek için harekete geçecekleri beklentisi ile, 10 haftadır üst üste haftalık çıkışlar gösterdi. Eylül vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1'den az bir yükseliş gösterirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5'lik bir çıkış gerçekleştirdi.

Londra'da CMC Markets U.K. Plc piyasa analisti Michael Hewson, "Dün geçen yılın Ekim ayından bu yana ilk kez sıfırın altına düşerek aşırı hayalkırıklığı yaratan Empire imalat sanayi verisi sonrası, dikkatler bugün özellikle Phialdephia Fed verisine çevrilecek" dedi ve "Beklentiler Temmuz ayına göre toparlanma olması yönünde" şeklinde görüş bildirdi.

Bugün TSİ 15:30'da açıklanacak olan ABD Temmuz ayı konut başlangıçları verisinin, Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, son dört yılın en yüksek seviyesinde tutunması bekleniyor.

Bloomberg News'un anketine katılan 79 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, ABD'de konut başlangıçlarının Temmuz ayında 756,000 seviyesinde çıkması bekleniyor. Haziran ayındaki 760,000 seviyesi, Ekim 2008'den bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor.