Advertisement

İşsizlik sigortasından yararlanmak için ilk kez başvuran Amerikalıların sayısı geçen hafta hafif bir artış gösterdi ve bunun sonucu, son bir aydaki ortalama işsizlik başvuruları sayısı Mart ayı sonundan bu yana en düşük seviyeye indi. Bu durum, emek piyasasının, Temmuz ayında istihdamın artmasının ardından istikrar kazanmakta olduğunu işaret ediyor.

İşsizlik başvuruları 11 Ağustos ile biten haftada 2,000 artarak 366,000'e çıktı. Bloomberg News'un anketine katılan 45 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, işsizlik başvurularının 365,000 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Volatilitesi daha az bir gösterge olan dört haftalık hareketli ortalamalara göre işsizlik başvuruları ise 363,750 ile 31 Mart ile biten haftadan bu yana en düşük seviyesine indi.

İşverenler, satışların hızının mevcut personel seviyesini korumaya yetmesinden dolayı, işten çıkarmaları sınırlamış olabilir. Bu durum, muhtemelen tüketici harcamalarını destekleyecek. İstihdamdaki artışın hızlanması için, talepteki artış ile birlikte başkanlık seçimlerden sonra vergi artışları getiren yeni maliye adımlarının ve harcama kısıntılarının geri alınmasına ihtiyaç duyulabilir.

New York'ta Bank of America Corp. kıdemli ABD ekonomisti Michelle Meyer, "Bu inişli çıkışlı bir toparlanma" dedi ve "Eğer vergi artışlarına yönelik tartışmalar çözüme kavuşursa ve Washington'da daha açık bir politika uygulanırsa, bu durum, şirketlerin güveninde bariz bir artış getirecek" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin işsizlik başvuruları tahminleri 350,000 ile 375,000 arasında kaldı. Önceki haftanın verisi ise 361,000'den 364,000'e revize edildi.

Çalışma Bakanlığı sözcüsü, geçen haftaki verilerde olağandışı bir durum olmadığını kaydetti.