Advertisement

Roubini, Project Syndicate'e yazdığı "Early Retirement for the Eurozone? - Euro Bölgesi İçin Erken Emeklilik?" başlıklı yazısında, "Euro Bölgesi'nin uygulanabilir bir proje olup olmadığını" bir yana bırakırken, asıl sorunun "Euro Bölgesi'nin dağılması kaçınılacak bir ihtimal mi yoksa yalnızca ertelenebilir bir ihtimal mi" olduğunu iddia ediyor.

"Eğer ertelenebilir bir ihtimalse, kaçınılmazı ertelemek bu oyunun sonucunu yalnızca daha kötü yapar - çok daha kötü" diyen Roubini, Avrupa'da finansmanın yakın zamana kadar Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa İstikrar Mekanizması gibi mali otoriteler tarafından karşılandığını, fakat Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) gittikçe daha büyük bir rol üstlendiğini belirtti.

Almanya ve Euro Bölgesi çekirdeğinin stres altındaki ECB üyelerinin finansmanını gittikçe artan bir dış kaynaktan karşıladığına dikkat çeken Roubini, birliğin ayrılmasının da çok masraflı olacağını itiraf ediyor. Fakat diğer yandan birliğin devam etmesi durumunda çözmesi olan sorunların hiç kolay olmadığını söyleyerek sıralıyor Roubini; derinleşen bir kriz, ekonomik farklılıklar, finans ve bankacılık sektörlerinde yapılacak büyük reformlar, kamu ve özel sektördeki oyuncuların omuzlarında biriken sürdürülemez borçlar...

"Tabii ki şimdi bir dağılma çok masraflı olur" diyen Roubini, "fakat erken bir dağılma ortak pazarın ve Avrupa Birliği'nin ayakta kalmasını sağlayabilir" dedi.