Advertisement

Facebook Inc., 271.1 milyon hissesini serbest bırakarak işlem görebilecek hisse sayısını yüzde 60 arttırmasının ardından, şirket halka arz edildiğinden beri ortaya çıkan endişelerin yoğunlaşmasıyla düşüş yaşadı.

Facebook, gün içerisinde en düşük 19.89 doları görmesine rağmen, yüzde 4.7 düşerek New York saatiyle 09:43'te 20.20 dolar oldu. Hisseler, şirketin halka açıldığında ilk işlem günündeki 38 dolarlık seviyenin üzerine henüz çıkamadı.

Facebook'un daha çok hisseyi satışa çıkarması, şirketin, hisselerinin daha yüksek değer hak ettiğine yatırımcıları inandırmak için ekstra efor sarf etmesi gerekeceği anlamına geliyor. Bugün serbest bırakılan hisseler, gelecek 9 ay içerisinde işlem görmek için müsait olacak 1.91 milyar hissenin yalnızca yüzde 14'ünü oluşturuyor.

California merkezli Facebook, bugün yaptığı açıklamalarda DST Global Ltd., Goldman Sachs Group Inc., Elevation Partners ve Accel Partners gibi erken yatırımcıların hisselerinin bir bölümünü bugün satabileceğini belirtti. Bu duyuru, ilk halka arzdan sonra hisselerin hemen satılmasını önlemek için uygulanan bir sınırlamanın kaldırılmasının ardından geldi.