Advertisement

İnternet devi Facebook Inc., işlem görebilecek hisse sayısını yüzde 60 artırarak 271.1 milyon hissesini daha serbest bırakmasının ardından rekor düşük seviyeye geriledi ve ilk halka arzının ardından hisse fiyatlarının düşmesine neden olan endişeleri  artırdı.

Facebook'un hisseleri Perşembe günü yüzde 6.3 değer kaybederek 19.87 dolara geriledi. Sosyal medya devi şirket ilk harzında 38 dolardan satılmaya başlamıştı.

Şirketin hisselerin daha fazla satış göreceği düşüncesi, Facebok'un yatırımcılarını LinkedIn Corp. dışında tüm rakiplerinden daha yüksek fiyattaki hisselerinin yüksek değerini hakketiğine yatırımcıları ikna etmesi için daha çok da çok çabalamasını gerektiyor. Facebook'un Perşembe günü serbest bıraktığı hisseleri, önümüzdeki 9 ayda işlem görmeye uygun olacak 1.91 milyar dolarlık hissenin yalnızca yüzde 14'ünü oluşturuyor.

Telsey Advisory Group'un analistlerinden Tom Forte, durumu, "Önümüzdeki birkaç ayda diğer hisselerin serbest kalmasının nasıl üstesinden geleceklerini görene kadar kemerlerinizi bağlayıp, oturun" ifadeleriyle açıkladı.

Facebook, şirketin erken yatırımcısı olan DST Global Ltd., Goldman Sachs Group Inc., Elevation Partners be Accel Partners'ın bugün satışa geçebileceği belirtti. Bu, garantörler tarafından ilk halka arzda satış dalgalarının görülmemesi için koyulan sınırlamaların sonrasına denk geliyor.

İnternet devinin Perşembe serbest bıraktığı hisselerin değeri kapanış değerine göre 5.39 milyar dolara karşılık geliyor ve Facebook'un ortalama günlük işlem hacminin yaklaşık 6 katına işaret ediyor.