Advertisement

ABD'de inşaat izinlerinin 4 yılın zirvesine tırmanmasının, küresel ekonomik toparlanmaya dair kaygıları gevşetmesiyle Asya Borsaları yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi 3. haftasının da artıda tamamlamaya hazırlanıyor.

Avustralyalı enerji üreticisi Santos  Ltd., kaya gazı projesine Ekim'de başlayacağını söylemesinin ardından yüzde 3.7 değer kaybetti. Japonya'nın en büyük halka açık bankası Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in Avrupa Merkez Bankası'nın borçlu ülkelere yardımcı olma şartlarına destek vermesi üzerine yüzde 2.2 yükseldi. Elektronik üreticisi Samsung Electronics Co., dün bu ayki kazançlarını yüzde 20'ye çıkarmasının ardından bugün yüzde 3.6 düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yzüde 0.4 kazançla 120.88 puana geriledi. Mart'tan bu yana en uzun süreli haftalık kazançlarına işaret eden endekste değer kaybeden her 3 hisseye karşılık 5 hisse değer kaybetti. Endeks 9 Ağustos'ta 120.93 puandan kapanarak 8 Mayıs'tan bu yana en yüksek düzeyine işaret etti.

Piyasaların risk iştahının açılmaya başladığını belirten Pengana Capital Ltd.'ın portföy yöneticilerinden Tim Schroeders, ABD'nin toparlanmasının, insanların önceden sandığından daha güçlü göründüğünü, Asya'daki yatırımcıların ise değerleme yapmak için kazançları beklediğini söyledi.

Asya-Pasifik Endeksi 29 Şubat'ta kaydettiği bu yılın zirvesinden Avrupa'daki borç krizi ve Çin ve ABD ekonomilerindeki yavaşlamanın kazançları olumsuz etkiledeği endişesiyle yüzde 6.6 düştü.