Advertisement

Çin'de kurumsal kazançlardaki azalma sinyalleri, Çin Borsası'nda sert satışlara neden oldu; Şanghay Bileşik Endeksi son 2 ayın en büyük haftalık kaybına işaret etti.

Inner Mongolia Baotou Steel Rare-Earth Hi-Tech Co., National Business Daily'nin şirketin bazı birimlerinde üretimi durduracağını söylemesi üzerine 2 haftanın en düşüğüne geriledi. CSI 300 Endeksi'nin bu yılki en kazançlı şirketleri olan temel tüketim maddeleri üreticileri ve sağlık sektörü şirketleri değer kaybetti. EGing Photovoltaic Technology Company Ltd., ABD'de inşaat izinlerinin tırmanmasıyla, ihracatçılar arasındaki yükselişi devam ettirdi.

Kurumsal kazançların henüz dibi görmediğini, 3. ve 4. çeyreğin daha kötüleyebileceğini öngören West china Securities Co.'nun analistlerinden Wei Wei, Avrupa ve ABD'nin, en kötüyü görmüş olmalarından ötürü daha istikrarlı bir dış ortam sunacağını söyledi.

Şanghay Bileşik Endeksi yzüde 0.1 kayıpla 2,109.42 puana geriledi. endekste değer kazanan hisselerin 2 katı hisse değer kaybetti. CSI 300 Endeksi yüzde 0.6 düşüşle 2,305.85 puana indi.

Şanghay Bileşik Endeksi bu hafta yüzde 2.7 düşüşle 8 Haziran'dan bu yana en sert haftalık kaybına işaret etti. Endeksteki düşüşte aralarında Bank of America Corp.'un da bulunduğu birkaç bankanın Çin'in ekonomik büyüme tahminini aşağı öekmesi etkili oldu. Endeks 2 Mart'ta kaydettiği bu yılın zirvesinden yavaşlama korukularıyla yzüde 14 düştü.