Advertisement

Euro, Almanya'nın Avrupa Merkez Bankası'nın borç krizini çözüm yaklaşımına destek vermesiyle yen karşısında son 6 haftanın zirvesinin yalnızca yüzde 0.3 uzağında işlem gördü.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in 23 Ağustos'ta Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve 24 Ağustos'ta Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras ile görüşmesinin öncesinde euro, 16 önemli para biriminin hepsi karşısında bu haftayı kazançlı götürüyor. Yatırımcıların ABD varlıklarından, Japon varlıklarına kıyasla elde ettiği ekstra getiri, yene, dolar karşısında 2 ayın en sert haftalık kaybını kaydettirdi.

Euro Bölgesi'nde gerçek ilerlemenin sinyallerinin görülmeye başlandığını belirten Australia&New Zealand Banking Group Ltd.'ın Döviz stratejistlerinden Andrew Salter, euroda önümüzdeki birkaç ayda ortalama bir sıçrama öngördü.

yen karşısında dün 98.18 düzeyinden 6 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyesini kaydetmesinin ardından euro bugün 97.93'ten işlem gördü. Euro, dolar karşısında da dün yüzde 0.5 güçlenerek 1.2356'ya yükselmesinin ardından bugün 1.2343 seviyesinde seyrediyor. Dolar/Yen 79.32 yenden fiyatlanıyor.

Euro, bu hafta dolar karşısında yzüde 0.4 yukarıda seyrederken, yen, dolar karşısında yüzde 1.3 zayıflayarak 22 Haziran'dan bu yana en büyük haftalık kaybına işaret etti.