Advertisement

Uluslararası piyasalarda dikkatler, bugün açıklanacak olan ABD Tüketici Güveni ve öncü göstergeler verilerine çevrilmiş durumda. Avrupa hisse senedi endeks vadeli kontratları yükselirken, gösterge endeks Stoxx Europe 600 11'nci haftayı da kazançla geçirmeye yöneldi. ABD endeks vadeli kontratları fazla değişmezken, Asya hisse senetleri yükseldi.

Euro Bölgesi hisse senetlerinin gösterge endeksi Euro Stoxx 50'nin vadeli kontratı yüzde 0.6 yükselerek, Londra saati ile 07:13'te 2,467 puana çıktı. İngiltere'nin gösterge endeksi FTSE 100'ün vadeli kontratı yüzde 0.4 yükseldi. Eylül vadeli Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1'in altında bir yükseliş gösterirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 tırmandı.

Londra'da Capital Spreads dealerı Jonathan Sudaria, "Piyasalar, yatırımcıların yeni teşvikler konusunda resmi 'yeşil ışık' yakılana kadar temkinli kalmaları ile birlikte konsolide olabilir" dedi.

Stoxx 600 Endeksi, politika yapıcıların ekonomik büyümeyi desteklemek için harekete geçecebileceği iyimserliği ile, bu haftayı yüzde 0.5 kazançla geçirmeye yöneldi. Bu durumda, endeks Ocak 2006'dan bu yana en uzun süreli haftalık çıkış dönemini yaşamış olacak. Gösterge endeks, 4 Haziran'da gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden yüzde 16 yğkseldi.

Stoxx 600 Endeksi dün, ABD'de inşaat izinleri verisinin son dört yılın en yüksek seviyesine sıçramasının ardından yükseldi.

ABD'de bugün TSİ 16:55'te açıklanacak olan Thomson Reuters/Michigan Üniversitesi tüketici güveni endeksinin, Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, önceki ayki seviyesi olan 72.3'ten Ağustos ayında 72.2'ye gerilemesi bekleniyor. Bugün yine ABD'de açıklanacak olan öncü göstergeler endeksinin ise Temmuz ayında yüzde 0.2 artması bekleniyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel dün Kanada'da yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) koşullar karşılığı borçlu ülkelerin borçlanma maliyetlerinini düşürme planına destek verdi ve Almanya'nın AMB'nin euroyu korumaya yönelik yaklaşımı ile paralel pozisyonda olduğunu söyledi.

Merkel Ottawa'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Birçok konuda, doğru yolda olduğumuz hissindeyim" dedi ve "Euro Bölgesi politika yapıcıları, Avrupa ortak para birimini devam ettirebilmemiz için herşeyş yapma taahhüdünde" şeklinde görüş bildirdi.