Advertisement

İspanya'nın iki yıl vadeli tahvilleri, ülkenin, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) tahvil alımlarını tetikleyebilecek bir adım olan kurtarma isteyebileceği spekülasyonu ile yükselişini dördüncü güne taşıdı.

İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri tüm Euro Bölgesi'nde aynı vadedeki ülke tahvillerinden daha iyi performans gösterdi ve bu kağıdın faizi son altı haftanın en düşük seviyesine indi. Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvilleri, Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in, AMB'nin borçlu ülkelerin borçlanma maliyetlerini koşullar karşılığı düşürme planına destek vermersinin ardından, bu ayn en güçlü haftalık düşüşünü daha da genişletti. HSBC Holdings Plc'nin sabit getirili menkul kıymetler araştırma müdürü Steven Major, İspanya'nın iki yıl vadeli tahvillerinin, AMB'nin alımları ile birlikte yüzde 2 seviyesine düşebileceğini kaydetti.

Edinburgh'da aracı kuruluş RIA Capital Markets'in sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Nick Stamenkovic, "Avrupa Merkez Bankası'nın alımları İspanyol tahvillerindeki ralliyi güçlendirecek" dedi ve "İspanyol ekonomisinin kırılgan durumu dikkate alındığında, İspanya'nın kurtarma istemesi neredeyse kaçınılmaz görünüyor. Kısa vadeli menkul kıymetler en cazip vadeler" şeklinde görüş bildirdi.

İspanya'nın iki yıl vadeli tahvillerinin faizi, yüzde 3.72 ile 7 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, 24 baz puan ya da 0.24 yüzde puanı düşerek, Londra saati ile 10:57'de yüzde 3.75'e geriledi. Bu kağıdın faizi bu hafta 45 baz puan düştü. Temmuz 2014'te vadesi dolacak yüzde 4.75 faizli tahvillerin fiyatı 0.435 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 4.35 euro yükselerek 101.834'e çıktı.