Advertisement

İki Alman kanun yapıcı, Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in, Yunanistan'ın kurtarma paketinin koşullarının gevşetilmesini değerlendirdiğini ve bu durumun, Yunanistan hükümetine daha fazla destek verilmesine karşı çıkan koalisyon üyeleri ile fikir ayrılığını daha da körüklediğini kaydetti.

Merkel'in euro krizi politikalrına parlamentoda "hayır" oyu veren Klaus-Peter Willsch ve Frank Schaeffler, telefon yoluyla ayrı ayrı yaptıkları değerlendirmede, Merkel hükümetinin, kurtarma paketinin koşullarını karşılamada güçlük çekmesi ile birlikte Yunanistan'a hoşgörü gösterenler ve Başbakan Antonis Samaras'ın sözünü tutacağı konusunda ısrarcı olanlar arasıdna bir bölünme olduğunu kaydettiler.

Merkel'in Hristiyan Demokrat Birliği partisinin bir üyesi olan Willsch, "Geçen sefer 'hayır' oyu veren 27 üyeden çok daha fazlasısının duyarlılığı konusunda Merkel'in bilgisi var. Bu nedenle, Yunanistan konusunda, resmi çizgi sert kalmaya devam ediyor" dedi ve "Ancak aynı zamanda, bazıları, bu sert çizginin nasıl ortadan kaldırılacağını test etmek için öne sürülüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Koalisyonu mali ayarlama programının 2016'nın sonuna kadar iki yıl uzatılması taraftarı olan Samaras, borç krizinin Yunanistan'da ortaya çıkmasından üç yıl sonra, Merkel ile görüşmek üzere 24 Ağustos'ta Berlin'de olacak. Ülkenin uluslararası kreditörleri, gelecek ay, Yunanistan'ın kurtarma paketinin hedeflerine yönelik ilerlemesi konusunda rapor yayınlayacak. Bu değerlendirme, ülkenin, euroda kalabilmesi için ihtiyaç duyduğu kredi dilimini almasında belirleyici olacak.