Advertisement

Avrupa hisseleri, 10 yıllık İspanyol tahvil faizlerinin son 6 haftanın en düşük seviyesine inmesiyle 5 ayın zirvesini gördü. Platin, bir Güney Afrika madenindeki şiddeti çatışmaların artması üzerine yükselirken, Brent ham petrol 4 günlük rallisine ara verdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi New York saatiyle 06:50'de yüzde 0.3 yükselerek kazanç periyodunu 11. haftaya doğru ilerletti. Standard & Poor's 500 Endeks vadelileri, dünü 4 ayın zirvesinde kapattıktan sonra yüzde 0.1 geriledi. Euro yüzde 0.1'den daha az bir yükselişle 1.2361 dolar oldu. İspanya'nın 10 yıllık tahvil faizleri 8 baz puan düşerek  yüzde 6.44 oldu ve 5 Temmuz'dan bu yana en düşü seviyeyi gördü. Platin yüzde 1 yükselirken, Brent ham petrol yüzde 1.3 geriledi.

Ekonomistler, bu hafta açıklanan perakende satış verilerinin beklentilerin üstünde çıkması ve konut başlangıç izinlerinin Ağustos 2008'den bu yana en yüksek seviyede olmasıyla Amerikan ekonomisinin önemli göstergelerinin olduğu bir endeksin Temmuz ayında büyük ihtimalle yükseldiğini ifade etti. Alman Şansölye Angela Merkel dün Ottawa'da yaptığı bir konuşmada, Avrupa Merkez Bankası'nın, borçlu hükümetlerin borçlanma maliyetlerini indirmek için uyguladığı şartlılık prensibinin kendi prensiplerine uyduğunu söyledi.

Tokyo merkezli Nomura Holdings'in kıdemli stratejisti Juichi Wako, "Euro Bölgesi yetkilileri Avrupa Merkez Bankası ile beraber hareket ederek belirsizliği azaltıyor. Şimdi daha az tedirginlik var, o yüzden yatırımcıların alımlara devam etmesini bekleyebiliriz" dedi.