Advertisement

HSBC Holdings Plc'nin Londra ofisinden sabit getirili menkul kıymetler araştırma müdürü Steven Major, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB), tahvil alım programı yoluyla, iki yıl vadeli İspanyol tahvillerinin faizini yüzde 2 seviyesine düşürebileceğini kaydetti.

Bloomberg Television'da Maryam Nemazee'nin sunduğu “The Pulse” programına katılan Major, "Avrupa Merkez Bankası piyasaya girmesi gerektiğini düşünürse, yüzde 2 faiz, iki yıl vadeli İspanyol tahvilleri için makul bir seviye olacak" dedi ve daha kısa vadeli borçlanma kağıtlarını işaret ederek, "Herşey yakın vadeli getirilerin yere çakılması ile ilgili" şeklinde görüş bildirdi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, 2 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, merkez bankasının, euronun dağılabileceği korkusunu getiren yüksek faizlerle mücadele için, bölgenin kurtarma fonları yoluyla ülke tahvili alımı yapabileceğini kaydetmişti. Almanya Şansölyesi Angela Merkel ise dün yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası'nın koşullar karşılığı yüksek faizlerle mücadele planına destek işaretleri vermiş ve AMB'nin euroyu koruma yaklaşımı ile aynı çizgide olduklarını söylemişti.

İki yıl vadeli İspanyol tahvillerinin faizi 24 baz puan ya da 0.24 yüzde puanı düşerek, Londra saati ile 11:45'te yüzde 3.75'e indi. İspanya faizi, ülke bankalarının fonlama ihtiyaçlarının, hükümetin dış yardım almadan finansmanını sürdüremeyeceği endişelerini artırması sonucu, bu yılın başlarında yükselmeye başlamış ve 25 Temmuz'da yüzde 7.15 ile euro döneminin rekor seviyesine çıkmıştı. 10 yıl vadeli İspanyol tahvillerinin faizi ise sekiz baz puan düşerek yüzde 6.44'e inmiş ve 4 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyesini görmüştü.