Advertisement

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Yaptığımız hesaplamalara göre, bu hatla birlikte, Türkiye'ye, İstanbul'a, İstanbullu kardeşlerimize, yıllık 1 milyar 153 milyonluk bir tasarrufu kazandırmış olacağız'' dedi.

Erdoğan, Kartal-Kadıköy metro hattının açılışında yaptığı konuşmada, bu hattın hem İstanbul'a hem Türkiye'ye, ekonomik anlamda büyük katkıları olacağını belirtti.

Öncelikle bu hatla zaman noktasında büyük tasarruf sağlanacağını kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:

''Kişi başına yıllık 15 güne tekabül eden bir zaman tasarrufunu bu hat sayesinde sağlamış olacağız. Akaryakıttan, bakım giderlerinden, yol bakım ve onarım giderlerinden büyük tasarruf sağlayacağız. Yaptığımız hesaplamalara göre, bu hatla birlikte, Türkiye'ye, İstanbul'a, İstanbullu kardeşlerimize, yıllık 1 milyar 153 milyonluk bir tasarrufu kazandırmış olacağız. Eğer bu metro hat yapılmasaydı, Kadıköy-Kartal arasında her yıl 32 otobüs ve 67 minibüsün devreye alınması gerekiyordu. Biz şimdi, tam tersine, ilk yılda 572 otobüsün, 1.227 minibüsün trafikten çekilmesini bekliyoruz ki bu da trafikte çok büyük rahatlamaya yol açacak.''

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti iktidarının, ilklerin iktidarı olduğunu ve en ileri teknoloji neyse, Türkiye'ye o teknolojinin geldiğini belirterek, ''Kasaba mantığıyla iş yürütenlerin bugüne kadar attığı adımlardır bu ülkeyi geride bırakan'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Kartal-Kadıköy metro hattının açılışı dolayısıyla Kadıköy Meydanı'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, bu hattın İstanbul'a ve İstanbullulara hayırlı olmasını diledi.

Kartal-Kadıköy metrosunu İstanbul'a kazandıran Büyükşehir Belediyesine, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a ve ekibine, ilk kazmanın vurulmasından bugüne kadar emeği geçen mühendislere, mimarlara, yüklenici firmalara, işçilere şükranlarını sunduğunu ifade eden Erdoğan, bu metro hattında görev yapacaklara başarılar, İstanbullulara da hayırlı yolculuklar temennisinde bulundu.

Başbakan Erdoğan, Anadolu yakasının bu ilk metro hattının temelinin 29 Ocak 2005'te atıldığını anımsatarak, ''Yaklaşık 7 yılda, 3,1 milyar liralık bir finansmanla, inşallah 22 kilometre uzunluğunda, yerin yaklaşık 40 metre altında bu hattı tamamlıyoruz. Şimdi bu hatta 2.5 dakikada bir araç hareket etmesiyle farklı bir zenginlik geliyor. Bu süre zamanla daha da kısalacak, 1.5 dakikada, yani 90 saniyede bir, Kadıköy'den Kartal'a, Kartal'dan Kadıköy'e araç hareket edecek. Günde 1 milyon 266 bin kişinin bu hattı kullanacağını tespit etmiş bulunuyoruz'' diye konuştu.

Bu hattı, Kartal'dan sonra Yakacık, Pendik, Kaynarca'ya kadar uzatacaklarını, bu hattın da yüzde 85'inin tamamlandığını belirten Erdoğan, toplam maliyetin 3,1 milyar lira olacağını söyledi.

Erdoğan, bu hat üzerinde Ünalan istasyonundan metrobüs hattına ulaşmanın, buradan da Avrupa yakasına geçmenin mümkün olacağını anlatarak, Marmaray tamamlandığında, yine bu hat üzerinde Ayrılıkçeşmesi istasyonundan Marmaray'a transferin mümkün hale geleceğini, Kadıköy'den Kartal'ın, bu hatla birlikte 29 dakikada katedilebileceğini belirtti.

-''Teknolojik altyapı devrim niteliğinde''-

Kartal'dan Üsküdar'ın 35, Yenikapı'nın 47, Taksim'in 55, Otogar'ın 66 ve Hacıosman'ın 79 dakikada ulaşılabilir güzergahlar haline geleceğini söyleyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Anadolu yakasındaki bu ilk metro hattımızın teknolojik altyapısı aslında bir devrim niteliğinde. Kadıköy-Kartal metro hattındaki trenlerde makinist, yani sürücü bulunmayacak. Kumanda merkezindeki operatör, mouse hareketleriyle bu trenleri yönlendirecek.

AK Parti iktidarı, ilklerin iktidarıdır ve en ileri teknoloji neyse bu ülkeye o geliyor, o gelecek. Kasaba mantığıyla iş yürütenlerin bugüne kadar attığı adımlardır bu ülkeyi geride bırakan. AK Parti iktidarı, şehirleşmenin, şehirciliğin yani medine, yani medeni olmanın ifadesidir.''

Başbakan Erdoğan, Kadıköy-Kartal metro hattında güvenlik sistemlerinin uluslararası standartlarda ve en üst düzeyde kurulduğunu, test edildiğini vurgulayarak, ''Kartal-Kadıköy metro hattı, uyarı sistemleri, bilgi ekranları, anons sistemleri, acil durum sistemleri ile dünyanın en ileri hatlarından biri olarak inşa edildi'' dedi.

Bu metro hattını inşa ederken engellileri de unutmadıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, ''Görme engellilerin, diğer fiziki engeli olan kardeşlerimizin metroyu çok kolay şekilde kullanabilmeleri için her türlü önlem alındı'' diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye konusunda, ''Her ne kadar ülkemizin içinde oraya destek noktasında gayret içinde olan siyasiler varsa da onlara rağmen orada da hak hakim olacaktır. Bunu görüyorum. Buna inanıyoruz. Çünkü zulüm ile abad olunmaz. Er veya geç hak hakim olur'' dedi.

Kartal-Kadıköy metro hattının açılış töreninde konuşan Erdoğan, İstanbul'da yaşamanın bir ayrıcalık ve bunun da altyapısını oluşturmanın yönetenlerin görevi olduğunu, buna çalıştıklarını ifade ederek, İstanbul'da yaşayanların toplu taşımayı daha çok kullanmalarını istedi.

Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bunu kullanmakla inanıyorum ki çok daha farklı bir konfor yaşayacaksınız. İşte şimdi Kadıköy'den Kartal'a trenle gideceğiz. Yalnız sayın başkan (İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a hitaben) bayram boyu bu tren bedava olacak. 4 gün ücretsiz olacak ve inşallah bütün bu bölgede yaşayan kardeşlerimiz de bunun konforunu bayram boyu inşallah yaşamış olsunlar.

Yaygınlaştırdığımız toplu taşımayı İstanbullu kardeşlerim lütfen daha çok tercih etsinler. Toplu taşıma daha çok tercih edildikçe, inanın İstanbul'un trafiği de o kadar rahatlayacak, İstanbul'un, Türkiye'nin ekonomisi de o kadar büyüyecektir.''

Bugün, yakın tarihimizdeki acı bir hadisenin, Kocaeli, Sakarya, Yalova, İstanbul'u vuran o büyük depremin yıl dönümünün idrak edildiğini anımsatan Erdoğan, o büyük depremde, ardından Düzce depreminde hayatını kaybeden vatandaşları bir kez daha rahmetle andığını ifade etti.

-Suriye ve Arakan'daki olaylar-

Allah'ın, kendilerine böyle büyük afetler yaşatmamasını dileyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Milletçe bir başka anlamlı günü, şerife adını verdiğimiz, bayramdan önceki ikinci günü idrak ediyoruz. Yarın inşallah arife. Ardından da Ramazan Bayramı'na ulaşmış olacağız. Şimdiden, İstanbullu tüm kardeşlerimin, tüm vatandaşlarımın Ramazan Bayramlarını tebrik ediyorum. Başta Suriye'deki kardeşlerimiz, orada ebediyete intikal eden kardeşlerime Allah'tan rahmet diliyorum. Bir zalim rejimin yıkılması mücadelesini veren kardeşlerime rabbimin yardımını diliyorum. Her ne kadar ülkemizin içinde oraya destek noktasında gayret içinde olan siyasiler varsa da onlara rağmen orada da hak hakim olacaktır. Bunu görüyorum. Buna inanıyoruz. Çünkü zulüm ile abad olunmaz. Er veya geç hak hakim olur.

Arakan'daki kardeşlerimiz.... İşte diplomatik ilk ziyareti Türkiye yaptı. Birileri, 'Dışişleri Bakanı'nın orada ne işi var?' dedi. Eşim, kızım hep birlikte gittiler. Orada yaptıkları bütün çekimleri izledim. O tabloları eğer insana saygısı olanlar varsa, izlediği zaman, oraya bu milletin, Türk'ün niye gitmesi gerektiğini, niye gittiğini çok daha iyi anlar. Bu millet, ta Hint Yarımadası'ndaki zulme buradan donanma kaldıran bir milletir. Biz böyle bir tarihin varisleriyiz. Onun için tribünden izlemek üzere biz bu görevlerde değiliz, işin içindeyiz. Dünya üzerindeki mazlum, mağdur, muhtaç tüm dost ve kardeşlerimize, tüm insanlığa Ramazan Bayramı'nın hayırlar getirmesini, barış, huzur, bereket getirmesini Allah'tan niyaz ediyorum. Sizlerden de, dua bekleyen kardeşlerinize yüreklerinizi açmanızı, hem bu mübarek ramazan ayında hem bayram sabahında, milletimiz için, İslam coğrafyası için, insanlık için hayır dualarınızı esirgememenizi rica ediyorum.''

-''Herkes net olacak. Kimden yana olduğunu söyleyecek''-

Erdoğan, zor, tahammül, sabır ve acılara karşı metanet isteyen bir ramazan ayının geride kaldığını belirterek, ''Gerek Türkiye'deki eli kanlı teröristler, gerek Suriye'deki zalimler, ki şu anda 65 bine neredeyse ulaştı bizdeki göçmenler, sığınmacılar itibarıyla... Bir o kadar Lübnan'da var, 150 bini aşkın Ürdün'de var. Türkiye olarak elimizden gelen desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Ramazanın ruhuna, anlamına tamamen ters bir şekilde, her türlü kutsalı çiğneyerek ramazan ayında da kan akıtan teröristlere karşı, açık ve net söylüyorum televizyon kanallarına, onların avukatlarını, onların meddahlarını çıkartan medyaya karşı tavrım vardır, bundan sonra da olacaktır. Herkes net olacak. Kimden yana olduğunu söyleyecek. Sen PKK terör örgütünden yana mısın yoksa bu milletten yana mısın? Birçok senaryolara da karnımız toktur. 2012 yılı ramazan ayını kana bulayan bu zalimleri inanıyorum ki insanlık, hiçbir zaman unutmayacak ve unutturmayacak'' şeklinde konuştu.

-devam edecek-