Advertisement

ABD'de öncü göstergeler endeksi Temmuz ayında beklenenden daha fazla yükseldi. Bu durum, dünyanın en büyük ekonomisinde genişlemenin sürdüğünün bir işareti olarak değerlendiriliyor.

Conference Board'un açıkladığı, önümüzdeki üç ila altı aylık sürede ekonomik görünümü öngören endeks, Temmuz ayında yüzde 0.4 arttı. Bu veri, Haziran ayında, revize rakamla yüzde 0.4 düşmüştü. Bloomberg News'un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, bu verinin yüzde 0.2 artması bekleniyordu.

ABD'de perakende satışlar geçen ay beklenenden daha hızlı büyüdü ve bu durum, ABD hanehalkının ekonomik yavaşlamanın ötesine bakabildiğini ve ekonominin yüzde 70'ini oluşturan tüketim harcamalarını artırdığını işaret ediyor. Konut piyasası da iyileşme yönünde işaretler gösterdi. Ancak öte yandan, işsizlik oranı yüzde 8 seviyesinin üzerinde kalmaya devam ediyor ve bu durum, Fed'in ekonomik büyümenin önümüzdeki çeyreklerde ılımlı kalmaya devam edeceği yolundaki görüşünü destekliyor.

New York'ta 4Cast Inc. kıdemli ekonomisti Sean Incremona, "Şimdiye dek gördüğümüz, makul Temmuz ayı rakamlarıydı, ekonomide keskin bir dönüşü göreceğimiz bir nokta olduğu konusunda ise ikna edici değildi. Ancak diğer bir resesyona yöneldiğimiz konusundaki endişeleri de uzaklaştırdı" dedi ve "Konut piyasası iyileşiyor. Bu taban çizgisini güçlendiriyor. Ancak toparlanma halen çok yavaş" değerlendirmesinde bulundu.

Bloomberg News'un anketine katılan 46 ekonomistin öncü göstergeler endeksi tahmini tahminleri, sıfır ile yüzde 0.6 artış arasında kaldı.