Advertisement

Avrupa hisseleri, politika yapıcıların bölge bankalarını korumaya yönelik adımlar atacağı beklentileri ve ABD Tüketici Güveninin beklenenin üstünde çıkmasıyla rallisini 11. haftaya taşıyarak, son 13 ayın en yüksek seviyesini gördü.

İsviçre'nin en büyük sigorta şirketi Swiss Life Holding AG, ilk yarı kazancının beklentilerin üstünde gerçekleşmesiyle yüzde 3.3 değer kazandı. İspanyol bankası Bankia SA yakın zamanda kurtarma fonu alacağı söylentisiyle yüzde 4.6 tırmandı. Heineken, Asia Pacific Breweries için olan teklifini arttırabileceğini gösteren veriler üzerine yüzde 4.6 düştü.

Stoxx 600 Endeksi Londra'da yüzde 0.6'lık tırmanışın ardından günü 272.70 puanda kapatarak, 8 Temmuz 2011'den beri en yüksek seviyede kapanış gerçekleştirmiş oldu. Endeks, Almanya Şansölyesi Merkel'in, Avrupa Merkez Bankası planını desteklediği açıklamasının ardından haftayı yüzde 1'lik yükselişle geçirdi.

Cenevre merkezli Notz Stucki & Cie. fon yöneticisi Pierre Mouton, Merkel'in açıklamalarının piyasalara yardımcı olduğunu belirtti. Mouton, "Avrupa'dan iyi haberler gelecek. Piyasa özellikle bankalar konusunda çok kötümserdi. Avrupa'nın bankalara kredi verme konusundaki bağlılığı, bankaların batmasına izin vermeyeceklerini gösteriyor" dedi.

Stoxx 600 Endeksi rallisini 11. haftaya taşıyarak Ocak 2006'dan bu yana en uzun kazanç periyodunu kaydetti. Son ralli, Yunanistan'ın 2. seçimlerden sonra hükümet kurmasıyla başlayarak merkez bankalarının teşvik önlemlerini arttırmasıyla devam etti.