Advertisement

Ekonomik verilerin beklentileri aşması ve Almanya'nın Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alım planına destek vermesi üzerine New York Borsası 6. haftasını da artıda tamamladı.

Dünyanın en değerli şirketi Apple Inc., iPad'lerin yeni versiyonunun ve televizyonun üretiminin başladığı spekülasyonu üzerine yüzde 4.3 değer kazanarak 600 milyar dolarlık piyasa değerini aştı. En büyük bilgisayar ağı ekipmanı üreticisi Cisco Systems Inc., kâr ve satışların, analistlerin tahminlerini aşmasıyla yüzde 8.7 yükseldi. Perakende satış şirketi Sears Holdings Corp., daha düşük zarar açıklaması sonrasında yüzde 16 artış kaydetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.9 kazançla 1,418.16 puana tırmanarak bu yılki kazançlarını yüzde 13'e çıkardı. Dow Jones Endeksi ise yüzde 0.5 artışla 13,275.20 puana yükseldi. Endeks, haftanın son işlem gününde Aralık 2007'den bu yana en yüksek seviyesini kaydetti. Chicago Board Opsiyon Borsası Volatilite Endeksi yüzde 8.8 düşüşle 13.45 puana geriledi ve 5 yılın en düşük seviyesine işaret etti.

Satışçıların azalmış olabileceğini söyleyen Marketfield Asset Management'ın başkanı Michael Shaoul, daha iyi ekonomik verilerin işe yaradığını, kurumsal kazançların da çok kötü gelmediğini belirtti.

ABD'de sanayi üretimi, inşaat izinleri ve tüketici verileri, S&P 500 Endeksi'ni destekledi.