Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'in politika faizi indirimlerinin ve ilk kez konut alacaklara sağlanan teşviklerin etkisiyle konut fiyatları Temmuz'da son 14 ayda en fazla şehirde arttı.

Resmi istatistik rakamlarına göre fiyatlar 70 şehrin 49'unda artış kaydederek, Mayıs'tan bu yana en fazla şehir sayısına işaret etti. Haziran'da konut fiyatları 25 şehirde artış kaydetti.

Hükümetin emlak fiyatlarını daha düşük seviyelere çekmek için uyguladığı kontrolleri sürdürmesine rağmen alıcır, Haziran'dan bu yana yapılan fazi indirimlerinden destek bularak piyasaya döndü.  Xinhua haber ajansı, Devlet Konseyi tarafından hazırlanan araştırmanın, emlak fiyatlarındaki son artışları ve bazı yerel yetkililerin esnek politikalarını "incelenmesi gereken alanlar" arasında bulduğunu yazdı.

Bugünkü rakamların, ilk konut alıcılarının taleplerinin oldukça güçlü, faiz indirimlerinin de piyasa üzerinde etkisi olduğunu belirten Mizuho Securities Asia Ltd.'ın baş Asya ekonomisti Shen Jianguang, hükümetin yeni sıkılaştırma önlemleri uygulayabileceğini, ancak büyümedeki yavaşlamadan ötürü bu önlemlerin sınırlı olacağını söyledi.

Çin ekonomisi geçtiğimiz çeyrekte yüzde 7.6 ile son 3 yılın en düşük büyümesini kaydetti.