Advertisement

"Der Tagesspiegel" gazetesine röportaj veren Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Suriye kriziyle ilgili olarak, "Türkiye şu ana kadar itidalli ve sorumluluk bilinciyle hareket etti. Hem de kendi topraklarında binlerce sığınmacıya bakmak durumundayken ve bir Türk uçağı düşürülmüşken. Ancak sadece Türkiye'ye bakmıyoruz. Sığınmacıların çokluğu Ürdün'ü de büyük sorunlarla karşı karşıya bırakıyor. Şiddetin Suriye'den Lübnan'a sıçramasından ve bu ülkedeki iç savaşı yeniden alevlendirmesinden endişe ediyorum" şeklinde konuştu.

Suriye üzerinde uçuş yasağı getirilmesi konusuna Almanya'nın katılıp katılmayacağının sorulması üzerine de Westerwelle, "Bu konuda çok düşünceli hareket edilmeli. Suriye'deki korkulardan tüm bölgeyi saracak bir ateşin ortaya çıkma tehlikesi çok büyük" dedi.

Türkiye'nin, sığınmacılar ve bölgede terör örgütü PKK'nın desteklenmesinden dolayı çıkarlarını büyük tehdit altında gördüğünü belirten Westerwelle, "Askeri bir tampon bölge konusunda düşünceler var" dedi.

Suriye'de Beşşar Esed'in "şiddet politikası" ne kadar uzun sürerse Esed rejiminden sonra da kan akması olasılığının o kadar fazla olduğunu ifade eden Westerwelle, bu nedenle Rusya'nın ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin Esed rejimini korumaktan vazgeçmesi gerektiğini tekrarladı.

Yunanistan'daki ekonomik krize de değinen Westerwelle, hiçbir ülkenin Avro bölgesinden ayrılmasını istemediklerini, ancak Yunan hükümetinin, ülkede gerekli reformların yapılması konusundaki Alman hükümetinin isteklerini çok ciddiye alması gerektiğini kaydetti.