Advertisement

Dünyanın en büyük tahvil fonu Pimco'nun CEO'su Muhammed El-Erian, ABD'nin bir işsizlik sorunu değil, birçok insanın uzun süredir işsiz olmasından ötürü kalıcı işsizliğe neden olarak, ekonomiye zarar verebilecek bir sorun ile karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

Yine ABD'nin durumu tersine çevirmesi için henüz çok geç kalınmadığını belirten El-Erian, politikacıların harekete geçmesi ne kadar gecikirse işlerin de ekonomik yapıyı o denli kötü bir hâle sürüklediğini vurguladı ve "İsşizliğin süresi bakımından uzun süreli ve genç nüfustaki işsizlik sorunu vardı. Bunlar, "işsizlerin", "iş verilemeyecek" hâle gelmesine neden olabilecek şeyler" dedi.

ABD ekonomisinin 2009'da resesyondan çıkmasından bu yana işsizlik oranları yüzde 8'in altına gerilemedi. Uzun süredir işsiz olanların, yapısal işsizliğe neden olabileceğine dikkat çeken PIMCO'nun CEO'su, bu durumun, ABD ekonomisinde "sabit" bir hâle gelebileceğini söyledi.

Bu sebeple durumun artık işsizlik sorunu değil, "işsizlik krizi" olduğunu savunan El-Erian, "Bunun tersine çevirilmesi, işgücü eğitimi ve politika cephelerinin harekete geçmesini gerektiriyor. Bu, önlemek isteyeceğiniz kalıcı bir sorun" dedi.