Advertisement

Çin'in en büyük pamuk tekstili üreticisi Weiqiao Textile Co.'ya göre, dünyanın en büyük pamuk kullanıcısı Çin'in pamuk tüketimi bu yıl, ekonomideki yavaşlamanın, emtia taleplerini aşağı çekerek, stokların artmasına yol açmasından ötürü yüzde 11 gerileyebilir.

Çin ekonomisinin zorlu bir kışın başında olduğunu söyleyen şirketin başkanı Zhang Hongxia, ülkenin şimdi de kömürden, çeliğe birçok stokun birikmesi durumuyla karşı karşıya olduğunu anlattı.

Zhang'in görünüm tahminleri, Goldman Sachs Group Inc. gibi teşviklerle birlikte 2. yarıda Çin ekonomisinde sıçrama olacağını öngören bankaların tahminleriyle çelişiyor. Avrupa'daki borç krizinin ülkenin ihracatını aşağı çekmesi ve Pekin hükümetinin tüketici ve emlak fiyatlarını soğutmak için aldığı önlemlerin iç talebi azaltmasıyla Çim ekonomisi 2. çeyrekte son 3 yılın en düşük hızında büyüdü.

Çin'deki yavaşlamanın genel olarak son yıllarda sanayînin kapasite yüklemesinin bir sonucu olduğunu savunan Hunter Capital Ltd.'ın işlem departmanının müdürü Lou Zhi, Avrupa'daki borç krizinden ötürü denizaşırı taleplerin yakın zamanda canlanmayacağını söyledi. Lou, ABD'deki toparlanmaya rağmen, büyümenin "anemik" olduğunu belirtti.

Mart 2012'de Çin'in pamuk talebinin 9.5 milyon tona çıkabileceğini öngörmüş olan Zhang, pamuk kullanımının bu yıl 8 milyon metrik tona gerileyebileceğini söyledi.

Dünyanın toplam pamuk tüketiminin yüzde 40'ı Çin tarafından yapılıyor.