Advertisement

ABD'de sıfır konut alımı Temmuz ayında beklenenden daha hızlı yükselerek iki yılın zirvesine çıktı ve resesyonu tetikleyen sektörün toparlandığına dair sinyaller gönderdi.

Ticaret Bakanlığı'ndan bugün açıklanan verilere göre geçtiğimiz Haziran ayında yine beklentilerin üzerine çıkarak yıllık 359,000'lik orana ulaşan sıfır konut satışları Temmuz ayında da yüzde 3.6 yükselerek 372,000 oldu. Bloomberg anketine katılan 72 ekonomistin tahminlerinin medyanı, bu rakamın 365,000 olacağını işaret ediyordu.

Bu rakam Mayıs ayına eşdeğer oranda gelirken, aynı zamanda Nisan 2010'dan beri en güçlü oran olarak da kayıtlara geçti. Alıcılar sektöre geri dönerek ucuzlayan konut fiyatlarından ve düşük mortgage oranlarından faydalanmayı umuyorlar, ve sonuç olarak da Toll Brothers Inc. gibi firmaların siparişlerini destekliyorlar.

Hacizler üzerindeki rekabet, yüzde 8'i geçen işsizlik oranı ve sınırlı krediler toparlanmanın daha yavaş olacağını işaret ederken, Fed yöneticilerinin konut verilerini yakından takip etmeleri için bir sebep daha sunuyor.

Moody's Analytics Inc. kıdemli analisti Ryan Sweet "Konut sektörünün toparlanmaya başladığına dair gittikçe daha fazla işaret geliyor" dedi. Sweet, toparlanmanın bu yıl devam edeceğini belirtti.