Advertisement

ABD ve Avrupa hisseleri, yatırımcıların, merkez bankalarının para politikasında gevşemeye gidip gitmeyeceğini Euro Bölgesi'ndeki krizle beraber beklemeye koyulmasının ardından düşüşe geçti.

Emtia yükselişini 4. güne taşırken, dolar son iki ayın en dip noktasına indi ve hazine tahvil faizleri bir haftanın en düşük seviyesine geriledi. Standard & Poor's 500 Endeksi, New York saatiyle 10:47'de yüzde 0.4 düştü. Avrupa hisseleri günün erken saatlerindeki yükselişi durdurarak yüzde 0.6 geriledi.

24 emtianın bulunduğu S&P GSCI endeksi, altının son 3 ayın zirvesine ulaşması ve petrolün New York'ta 100 dolara yaklaşması sonrası yüzde 0.5 artış gösterdi. Dolar Endeksi düşüşünü 4. gün de devam ettirirken, 10 yıllık hazine tahvil faizleri yüzde 1.67'ye geriledi. 10 yıllık İspanyol tahvil faizleri 12 baz puan yükseldi.

Tennessee merkezli Brentwood şef yatırım yöneticisi Stephen Hammers, insanların yatırım yapmak için istekli olmadığını söyledi. Hammers, "Ne zaman önünüze teşvik görebileceğimize dair bir haber gelse, piyasalarda kısa vadeli bir çıkış göreceksiniz ama bu uzun sürmeyecek" dedi.

Dün açıklanan Fed toplantı tutanakları birçok politika yapıcının ilave teşviğin "yakın bir zamanda verilebileceği" üzerine görüş belirttiğini gösterdi. Bugün Çin'de açıklanan veriler, imalatın Ağustos ayında daha hızlı daralacağını göstererek ülke ekonomisinin ikinci yarıda bir sıçrama için daha çok mali ve parasal teşviğe ihtiyacı olduğu sinyalini verdi. ABD'de sıfır konut alımı Temmuz ayında beklenenden daha hızlı yükselerek iki yılın zirvesine tekrar çıktı.