Advertisement

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Berlin'de bir araya gelen Almanya Şansölyesi Angela Merkel, borç krizindeki Yunanistan'ın ekonomisinin denetlemek üzere ülkeye baskı yapılması konusunda işbirliği yapacaklarını belirtti.

Zorunluluklara bağlı kalarak Troyka raporunun beklenmesini ve sonuçları görmeyi önemsediğini belirten Merkel, "Yunanistan'ın, ülke halından çok fazla şey talep eden reformları uygulaması için çalışacağız" dedi.

Avrupalı liderler, uluslararası kreditörlerden gelecek ilk raporun ardından Yunanistan'da belirebilecek acil krizi önlemenin yollarını ararken, Samaras, Almanya-Fransa-Yunanistan arasındaki görüşmeleri, hedefleri tutturması için verilen sürenin uzatılmasını talep etmek için fırsat bildi. Yunanistan'ın euroda kalması için diğer ülkeler tarafından fonlanmaya ihtiyacı var.

Kendisi ve herkesin de Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nde kalmasını istediğinin altını çizen Hollande, "Ancak bu hedef için Yunanistan'ın sorumluluklarını yerine getirmesi için çaba göstermesi gerekiyor" dedi.

Merkel ve Hollande, Haziran'da Avrupa Birliği liderleri zirvesinde anlaşılan kararların uygulanması gerektiğini, bu planların bankacılık otoriteleri arasında da işbirliği gerektirdiğini söyledi.

Hollande, Avrupa Merkez Bankası ile bankacılık birliği konusunda hızla ilerlemekten yana olduklarının altını çizerek, ellerinde bir yol haritasının olduğunu, şimdi bu haritayı hem finansal hem de ekonomik olarak uygulamalara aktarmalarının gerektiğini belirtti.