Advertisement

Borçlu bankalarıyla başı dertte olan İspanya'da hükümet, devlete sorunlu bankalara müdahale etme ve ayakta kalmak için yeterli ve kapsamlı planlar ortaya koymayan bankaları kapatma hakkı tanıyacak olan yeni kuralları tamamlıyor.

Financial Times gazetesinde yer alan habere göre, Cuma günleri yapılan haftalık bakanlar toplantısının öncesinde bir yetkili, 100 milyar euroluk uluslararası banka kurtarma yardımının öngördüğü şekilde, Madrid'in İspanya Merkez Bankası'na banka denetiminde daha fazla güç ve yetki vermek üzerine çaltığını söyledi.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un, 10 yıllık balonun şişirilmesiyle oluşan bankaların 200 milyar euroluk kötü kredilerinin ardından ülkenin bankacılık sistemine duyulan güveni korumakta başarsız olması, Madrid'i bir dizi düzenleme kuralı karşılığında dıştan yardım almak zorunda bıraktı.

Anlaşma kapsamında denetim altına girecek temel alanlardan biri, Mayıs'ta Bankia'nın kamulaştırılmasının ardından daha erken davranmamakla eleştirilen İspanya Merkez Bankası'nın düzenleme gücü olacak.

Yasa taslağı onaylanmadan önce değiştirilebilir ancak yasanın, İspanya Merkez Bankası'na, sorunlu bankalardan 10 gün içinde geleceklerini garanti altına alma planlarını ortaya koymalarını talep etme yetkisini vermesi bekleniyor.

Aynı zamanda ekonomi bakanlığının denetimi altına girecek olan İspanya'nın banka kurtarma fonu Frob'un da kurtarılmış bankaların hissedar ve kreditörlerini, gelecekte yardım için devlete başvurmadan önce zarar yazmak durumunda bırakacağı tahmin ediliyor.