Advertisement

Yatırımcıların, Avrupalı liderlerin bölgedeki borç krizinin çözümünde yeterli ilerleme kaydetmediğine dair endişelerini üzerine New York Borsası geri adım attı; Standard&Poor's 500 endeksi son 1 ayın en sert düşüşünü kaydetti.

Hewlett-Packard Co., taleplerdeki düşüşü gerekçe göstererek beklentinin altında tam yıllık kazanç tahmininde bulunması üzerine yüzde 8.2 değer kaybetti. Big Lots Inc. de yıllık kazanç tahminini aşağı çekmesinin ardından yüzde 21 geriledi. Boeing Co., 787-9 uçaklarında 35 siparişin iptal edilmesinin etkisiyle yüzde 3.4 düştü.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.8 kayıpla 1,402.08 puana geriledi ve 2 aydır ilk kez bir haftasını ekside kapanmaya hazırlanmaya başladı. Endeks 4 günde yüzde 1.1 düştü. Dow Jones endeksi ise yüzde 0.9 kayıpla 13,057.46 puana indi. Amerikan borsalarındaki işlem hacmi 5.3 milyar hisse ile 3 aylık ortalamanın yüzde 16 altında seyretti.

Hisselerde düzeltme aşamasına girildiğini belirten James Investment Research'ün başkanı Barry James, Avrupa'nın şu anda dünya genelinde ön planda olduğunu ve Avrupalı liderlerin de temel sorunları gerçekte çözmeye yeltenmediğini söyledi.

Avrupa'nın tarihinin en büyük krizlerinden birini yaşadığını savunan Almanya Şansölyesi Angela Merkel, çözüm "çetin" bir yol olsa da, Euru Bölgesi'nin eskisinden daha güçlü toparlanacağını belirtti.

Merkel Perşembe günü Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ı ağırladı ve Avrupa'nın en büyük iki ekonomisinin liderleri Yunanistan ve borç krizinin çözümünde ortak bir yol aradı.

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras bugün Berlin'e, 25 Ağustos'ta da Fransa'ya gidecek.