Advertisement

ABD ve Çin'in büyümelerindeki yavaşlama sinyalleri ve Avrupalı liderlerin, bölgedeki borç krizini çözmede ilerleme kaydetmediğine dair kaygıların etkisiyle Asya Borsaları düştü ve Mayıs'tan bu yana gördüğü en yüksek seviyesinden geri adım attı.

En büyük pazarı olarak Kuzey Amerika'yı gösteren otomobil üreticisi Nissan Motor Co., ABD'de işsizlik başvurularının beklentinin üzerinde artış kaydetmesinin ardından yüzde 1.5 düştü. Aluminum Corp. of China, Dallas Fed ekonomistlerinin, şişirilen verilerin Çin'in  yavaşlamasının ciddiyetini maskelemiş olabileceğini söylemeleri üzerine yüzde 1.8 geriledi. Satışlarının yüzde 40'ını Avrupa'da kaydeden Japon elektrikli aygıt üreticisi Makita Corp. yüzde 1.2 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.2 kayıpla 120.40 puana gerileyerek bu haftaki kazançlarını sildi. Endeks dün 4 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesinden kapanmıştı.

Son rallinin gerçekten çok beklentilerden kaynaklandığını belirten Colonial First State Global Asset Management'ın yatırım piyasaları araştırma müdürü Stephen Halmarick, ekonomik verilerin net bir şekilde oldukça zayıf olduğunu ve yapılması gerekenlerin uygulamalarının oldukça fazla olduğunu söyledi.

Asya Pasifik Endeksi Haziran'daki en düşüğünden ABD, Çin ve Avrupa'daki para politikası yetkililerinin büyümeyi canlandırmak üzere harekete geçeceği düşüncesiyşe yüzde 12 yükseldi. Endeks, tahmini kazançların 12.6 katından fiyatlanıyor.