Advertisement

Yunanistan'ın ikinci kurtarma paketini görüşmek üzere Almanya, Fransa ve Yunanistan liderlerinin bir araya gelmesinin öncesinde Avrupa Borsaları ve Asya borsaları düştü; ABD Endeks Vadelileri büyük bir değişiklik kaydetmedi. Avrupa borsaları Haziran'dan bu yana ilk kez bu haftayı kayıpla tamamlamaya hazırlanıyor.

Rio Tinto Group'un yüzde 3.2 ve BHP Billiton Ltd.'ın yüzde 2.1 değer kaybetmesiyle, Avrupa borsalarındaki düşüşe maden şirketleri öncülük etti. Kablo ve sektörel elektrik süpürgeleri üreticisi NKT Holding A/S, ikinci çeyrekteki satışlarının beklentinin altında kalmasının ardından yüzde 9.2 düştü. Nokia Oyj yüzde 2.7 oranında ralli yaptı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 kayıpla 267.14 puana geriledi. Avrupa borsaları bu hafta yüzde 2.1 düşüşle 11 haftadır kaydettiği kazançları sona erdirdi. Endeks 4 Haziran'da kaydettiği bu yılın en düşüğünden yüzde 14 yukarıda seyrediyor. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.3 ve Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.1 düştü.

IG Markets'ın kurumsal traderlarından Chris Weston, piyasaların Angela Merkeş, François Hollande ve Antonis Samaras arasındaki görüşmelere odaklandığını, Fransız ve Alman liderlerin çözüm için işbirliği yapmanın yolunu arayacağını, Yunanistan'ı da daha önce anlaşılan hedefleri uygulamaya zorlayacaklarını söyledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi dün Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin Yunanistan'a kemer sıkması için daha fazla süre tanınacağı iyimserliğini ortadan kaldırması ve İspanyol tahvillerinin getirisinin tırmanmasıyla düştü.