Advertisement

ABD hisseleri, Fed Başkanı Bernanke'nin "daha ileri adımlar için kapsam" gördüğünü açıklayarak merkez bankasının ekonomik büyümeye katkı sağlamak adına harekete geçeceği söylentisini arttırması üzerine yükseldi ve Standard & Poor's 500 Endeksi'nin düşüşünü kırptı.

S&P 500'de bulunan 10 gruptan 9'u yükseliş kaydederken, endüstriyel, finansal ve diğer tüketici mallarına yönelik hisseler günün erken saatlerindeki kayıplarını sildiler. Watson Pharmaceuticals Inc., Lidoderm isimli ilacının resmi kurumlardan onay almasıyla yüzde 5.7 yükselerek en büyük artışı kaydetti. QEP Resources Inc., North Dakota petrol hisselerinin alımı konusunda anlaşmaya varmasının ardından yüzde 5'lik sıçrama kaydetti.

S&P 500 yüzde 0.6 yükselerek New York saatiyle 13:00'da 1,410.04 puana çıktı. Dow Jones 77.16 puan, yüzde 0.6, artışla 13,134.62 puana ulaştı. S&P 500'de işlem gören şirket hisselerinin el değiştirme oranı bu raporun yazıldığı sırada 30 günlük ortalamanın yüzde 18 altında seyretti.

Boston merkezli Pioneer Investments yetkilisi John Carey, Bernanke'nin sözlerinin, geri adım atabileceğini düşünen insanların içini rahatlatır biçimde olduğunu söyledi. Carey, "Yaz olduğu için işlem hacmi hafif, o nedenle piyasayı harekete geçirmek için çok fazla bir şey gerekmiyor. Bir kaç ufak pozitif haber yeter" dedi.

S&P 500, küresel merkez bankaların, ekonomik büyümeyi desteklemek için önlem alacakları iyimserliği üzerine geçtiğimiz altı haftayı yükselişle geçirdi. Aynı zamanda, tatile çıkan traderların, Fed'in Wyoming'de yapılacak yıllık zirvesini ve Avrupa Merkez Bankası'nın Eylül ayındaki toplantısını beklemesi üzerine işlem hacmi ve volatilitesi de düştü.