Advertisement

Avrupa'daki borç krizinin ve Çin'deki yavaşlamanın ihracatını aşağı çekmesiyle Güney Kore'de Tüketici Güveni 7 ayın en düşük düzeyine işaret etti. Kore Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre tüketici güveni endeksi Temmuz'da 100 puandan, Ağustos'ta 99 puana geriledi. 100'ün altında bir rakam, karamsarların, iyimserlerin önüne geçtiğini gösteriyor.

Tüketici güveni verileri, ülkenin Maliye Bakanı Jae Wan'ın, büyümenin ikinci çeyrekte son 3 yılın en düşük seviyesine gerilemesi ve ihracatın Temmuz'da sert düşüş kaydetmesinin ardından büyümeyi desteklemek için daha fazla önlemler almasına yönelik baskıları da artırıyor. Daha sert yavaşlamayla mücadele edebilme bağışıklığını korumaya çalışan Wan, yasakoyucuların ek bütçe taleplerine direniyor.

Eugena Investment&Securities Co.'nun ekonomistlerinden Lee Min Koo,  iş dünyasındaki kötülemeye dikkat çekerek tüketici güveninin bu yıl boyunca "baskılanmış" seyretmeyi sürdüreceğini öngördü.

Güney Kore Kospi Endeksi bugün Seul saati ile 9:14 itibariyle yüzde 0.5 aşağıda seyrediyordu.

İktidarın politika komitesinin başkanı Na Seong Lin 23 Ağustos'ta "kaydadeğer büyüklükte" bir ek bütçenin gerekebileceğini söylemişti.