Advertisement

Euro Bölgesi ve Çin'in taleplerindeki düşüşün ihracatı üzerindeki sert etkilerini hisseden Japonya'nın bu çeyrekte daralma riski artıyor. Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisindeki yavaşlama, hükümetin büyümeyi desteklemesi ihtiyacını büyütüyor.

JP Morgan Securities Japan Co., ülkenin 3. çeyrek gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 0.3 daralacağını,BNP Paribas ise yüzde 0.7 küçüleceğini öngördü.

Çİn'in ekonomik sıçramasını korumada zorlanması, Avrupa'daki kemer sıkma önlemleri ve ABD'deki işsizlik, Japonya'nın ticaret ve büyüme alanlarını sınırlıyor. Yakıt verimliliği olan araçlar için desteklerin azalmasının tüketici harcamalarını aşağı çekmesi, hükümetin ekstra bütçe çıkarması ve Japonya Merkez Bankası'nın büyümeyi destekleme önlemlerini artırmasına yönelik baskıları artırıyor.

Küresel ekonominin önceki tahminlerinden daha zayıf bir tablo çizmesinden ötürü tahminlerini aşağı çektiklerini belirten BNP'nin baş Japonya ekonomisti Ryutaro Kono, gelişmekte olan ülkelerden kademeli ilerleme beklemiş olduklarını, ancak son verilerin buna işaret etmediğini söyledi. Kono, Avrupa'daki düşüşün ve ABD'deki yavaşlamanın da etkilerinin ihracatta hissedildiğine dikkat çekti.

Nikkei gazetesinin haberine göre Japonya 10 aydır ilk kez yerel ekonomi değerlendirmesini aşağı çekecek. Avrupa Birliği'ne ihracatın yıllık bazda yüzde 25, Çin'e ihracatın ise yüzde 12 düştüğü Japonya'da dış ticaret dengesi Temmuz'da beklenenin üzerinde açık verdi.