Advertisement

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin'in sanayi şirketlerinin kârı Temmuz'da 4. ayında da düşerek, ekonomik yavaşlamanın derinleştiğine yönelik sinyallere bir yenisini daha ekledi.

Resmi istatistik kurumunun rakamlarına göre Çinli sanayi şirketlerinin geliri geçtiğimiz ay yıllık bazda yüzde 5.4 azalarak 366.8 milyar yuana geriledi. Sanayi şirketlerinin kârı Haziran'da yüzde 1.7; Mayıs'ta ise yüzde 5.3 düşmüştü.

Şirket kârlarındaki bugün de teyit edilen düşüş, Pekin Hükümeti'nin 7. çeyreğe genişleyebilecek yavaşlamayı tersine çevirmesine yönelik baskıları artırıyor. Çin Başbakanı Wen Jiabao 24 Ağustos'ta ekonomik büyümede istikrarı korumadaki zorlukların hâlen daha sürdüğünün altını çizerek, ihracat büyümesinin desteklenmesinin sürdürülmesi çağrısında bulundu.

Ekonomik büyümede belirgin bir toparlanma görülmemesinnden ötürü kurumsal kazançların zayıf seyrini sürdüreceğini öngören Pekin'deki Hongyuan Securities Co.'nun başekonomistlerinden Fang Sihai, bunun kurumsal sektörün yatırımlarını da azaltmasına yol açacağını söyledi.

Sanayi şirketlerinin karı yılın ilk yarısında yüzde 2.7 azalarak 2.7 trilyon yuana düştü. Çinli sanayi şirketlerinin kârı 2011'in aynı döneminde yüzde 28.3 artış kaydetmişti, 2012'nin ilk yarısında ise yüzde 2.2 azalmıştı.