Advertisement

Isaac Tropik Fırtınası'nın Meksika Körfezi'ndeki petrol üretimini durdurmasıyla petrol son haftaların en büyük sıçramasına işaret ederken, benzin de Venezuela'daki rafineri patlamasında 39 kişinin ölmesinin ardından 4 ayın zirvesine tırmandı. Asya paraları da küresel ekonomik büyümenin yavaşladığı endişeleriyle değer kaybetti.

Petrol yüzde 1.3 artışla Tokyo saati ile 13:08'te 97.42 dolardan işlem görürken, benzin de yüzde 4.1 yükselerek galon başına 3.205 dolardan fiyatlandı ve Nisan'dan bu yana en yüksek seviyesini kaydetti. soya fasulyesinin buşeli 17.605 dolar ile rekor kırdı. ABD mahkemesinin Samsung Electronics Co.'ya patent ihlalinden ötürü 1 milyar dolar ceza vermesinin ardından Samsung yüzde 6.8 değer kaybetti ve MSCI Asya Pasifik Endeksi'ni yüzde 0.1 aşağı çekti. Hint rupisi ve Malezya ringgiti yüzde 0.2 zayıfladı. Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri yüzde 0.1 yukarıda seyrediyor.

Meksika Körfezi'nin fırtınadan ötürü kapatılmasıyla ABD'nin petrol üretiminin yüzde 24'ü ve doğal gaz üretiminin de yüzde 8.2'sinin durdurulmasına neden oldu. Çin'de sanayi şirketlerinin kârının bu yılın en sert düşüşünü kaydetmesinin ardından Çin Borsası 3 yılın en düşüğüne geriledi. Almanya'da bugün açıklanacak iş dünyası güven endeksinin 2 yılın en düşüğüne işaret ederek, Avrupa'daki borç krizinin büyümeyi yavaşlatacağı sinyallerini artırması bekleniyor.

Dinamiğin oldukça ilgi çekici olduğunu söyleyen HSBC Holdings Plc'nin Asya Pasifik petrol, doğalgaz ve petro kimyasal araştırmaları müdürü Thomas Hilboldt, bir yanda Çin'in genel ekonomik görünümü yavaşlamaya işaret ederken, diğer yanda petrol üretimi gibi enerji sistemlerinin genel olarak oldukça sıkı olduğunu anlattı.

S&P GSCI Ham Madde Endeksi 3 günden bu yana ilk kez yükseldi. Venezüela'daki itfaiyeciler, 25 Ağustos'ta 39 kişinin ölümüne yol açan ülkenin en büyük petrol rafinerisindeki çalışmalarını sürdürüyor. Isaac fırtınasının Meksika Körfezi'nin doğusunda hızını artıracağı tahmin ediliyor.