Advertisement

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi Çin'deki sanayi şirketlerinin kârındaki azalmanın, dünya genelinde para politikasının gevşetileceğine yönelik iyimserliği gölgelemesi üzerine 2. gününde de düştü.

Çin'in en büyük metal tedarikçisi Jiangxi Copper Co. yüzde 1.5 değer kaybetti. ABD mahkemesinin Samsung Electronics Co.'ya patent ihlalinden ötürü 1 milyar dolar ceza vermesinin ardından Samsung yüzde 6.8 düşüş kaydetti. Dünyanın en büyük endoskop üreticisi Olympus Corp., ITX Corp.'un telekomünikasyon birimini 53 milyar yene satmaya anlaşmasının sonrasında yüzde 4.5 değer kazandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.1 kayıpla 120.22 puana geriledi ve daha erken saatlerde kaydettiği yüzde 0.3 oranındaki kazançları geri verdi. Endekste değer kaybeden her 8 hisseye karşılık 9 hisse değerlendi. Endeks Haziran'daki en düşüğünden 24 Ağustos'a kadar geçen sürede ABD, Avrupa ve Çin'in ekonomik büyümeyi destekleme üzere harekete geçeceği spekülasyonlarıyla yüzde 10 yükseldi. Yatırımcılar, Fed Başkanı Ben Bernanke'nin ABD Merkez Bankası yöneticilerinin 30 Ağustos'ta Jackson Hole, Wyoming'te yapacağı yorumları bekliyor.

Piyasaların olası para politikalarına yönelik iyimserliği fiyatlamış olduğunu belirten Bank Julius Baer&Co.'nun Asya araştırmaları müdürü Mark Matthews, bu iyimserlik olmadan piyasaların yüzde 10 düşebileceğini ve Çin'in şu anda dünyanın en büyük sorunu olarak görüldüğünü söyledi.