Advertisement

Altın, ABD'den Çin'e merkez bankalarının ekonomik büyümeyi desteklemek adına teşviğe gidecekleri spekülasyonu ve yatırım varlıklarının rekorunu genişletmesi ile dört ayın yükseğine tırmanıyor. Gümüş altı günün yükseğine çıkarken Haziran ayından beri en iyi performansını sergiliyor.

Spot altının onsu yüzde 0.4 kadar yükselişle 13 nisan tarihinden beri en yüksek seviye olan 1,676.90 dolara çıktı ve Singapur'da yerel saatle 14.23'te 1,674.45 dolardan alıcı buldu. Fiyatlar geçtiğimiz hafta yüzde 3.4 tırmanırken 27 haziran tarihinden beri en büyük artışı gösterdi. New York Comex'teki aralık teslimli altının onsu yüzde 0.4 kadar artışla 12 nisan tarihinden beri en yüksek seviye olan 1,679.30 dolara çıktı. 

Çin resmi haber ajansı Xinhua'nın haberine göre Başbakan Wen Jiabao, haftasonu ülkenin yavaşladığna dair emarelerin derinleştiği ve ekonomik hedefleri yakalamak için ihracata yöneleceklerini açıkladı. Bu açıklama Başbakanın geçtiğimiz aylarda yaptığı iç talebe yönelecekleri açıklaması ile çelişiyor. 

Amerikan Merkez Bankası Fed'in geçtiğimiz hafta açıklanan toplantı tutanaklarından poltika yapıcıların birçoğunun büyüme güçlenmediği müddetçe parasal genişlemeyi destekledikleri ortaya çıktı. Başkan Ben S. Bernanke'nin Wyoming Jackson Hole'da gerçekleştirilecek olan yıllık ekonomik sempozyumda yapacağı konuşma merakla bekleniyor.