Advertisement

Isaac Tropik Fırtınası'nın Meksika Körfezi'ndeki petrol üretiminin azalmasına neden olması ile petrol yükselirken benzin fiyatları da dört ayın yükseğine çıktı. Ayrıca yangın sebebi ile Venezüela'daki dünyanın en büyük ikinci rafinerisinde üretimin bir kısmı durdu.

WTI vadelileri New York'ta yüzde 1.6 kadar tırmandı ve benzin ise yüzde 4.1 yükseldi. Güvenlik ve Çevre Uygulama Büros'nun dün yaptığı açıklamaya göre ABD petrol üretiminin Körfez'den gelen yüzde 24'ü ve doğalgaz üretiminin yüzde 8.2'si Isaac sebebiyle durdu. Venezüela'da itfaiyeciler ise Amuay platformundaki gaz patlamasının ardından çıkan yangını söndürmeye uğraşırlarken en az 39 kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

NYMEX elektronik işlemlerdeki ekim teslimli petrolün varili 1.57 dolar kadar artışla 97.72 dolara yükseldi ve Singapur'da yerel saatle 14.33'te 97.13 dolardan alıcı buldu. Vadeliler bu yıl yüzde 1.8 aşağıda seyrediyor. 

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'nda işlem gören ekim teslimli brent petrolün varili yüzde 1.1 ya da 1.25 dolar artışla 114.84 dolara çıktı. Avrupalı kontratın Batı Teksas'ın kontratına farkı cuma günkü 17.44 dolardan 17.73 dolara yükseldi.