Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'nın büyümesini aşağı çekmesiyle ülkedeki şirket güveni Ağustos'ta 4. kez düşüş kaydetti.

Ifo Endeksi Ağustos'ta 103.2'den 102.3'e gerileyerek Mart 2010'dan bu yana en düşük seviyesine işaret etti. Bloomberg anketine kartılan 37 ekonomistin medyan tahmini endeksin 102.7 puan olacağı yönündeydi.

Avrupa'daki krizin ihracat taleplerini aşağı çekmesi ve şirketlerin yatırımlarını ertelemelerine neden olmasıyla Almanya'da büyüme ikinci çeyrekte yüzde 0.3'e geriledi.

Bundesbank geçtiğimiz hafta Avrupa dışındaki gelişen piyasalara satışlar ve ülke içindeki harcamalar Almanya'yı çalkantılardan korusa da, belirsizliğin ekonomiyi daha da soğutabileceğini söyledi.

Alman ekonomisindeki baskıların arttığını belirten Sal. Oppenheim'ın ekonomistlerinden Ulrike Kastens, sanayînin Euro Bölgesi'ndeki krizden ötürü zorlandığını ifade etti.

Borç krizinin, İspanya ve İtalya'daki borçlanma maliyetlerinin yükselmesine neden olurken, euroyu da tehdit ediyor. Almanya'nın sermaye yatırımları 2. çeyrekte bir önceki çeyrekten yüzde 0.9 düşüş kaydetti.