Advertisement

Ekonomist Michael Feroli ve James O'Sullivan, Bernanke'nin 31 Ağustos'ta Wyoming eyaletinin Jackson Hole kentinde yapılacak olan Fed'in yıllık sempozyumunda büyük ihtimalle üçüncü tur tahvil alım programı sinyali vermeyeceğini söyledi.

Bir sonraki parasal genişleme hamlesi için işsizlik ve diğer verileri yakından izleyen Fed Açık Piyasa Komitesi'nin üyeleri, aynı zamanda kendi içinde de görüş ayrılığı yaşıyor. Diğer yandan ABD ekonomisi Washington'daki siyasi baskıların ve Avrupa'daki borç krizinin etkisiyle zor durumda bulunuyor.

Bernanke'nin bu Jackson Hole toplantısını "politika sinyali verme fırsatı" olarak kullanmayı istemediğini düşünen JP Morgan Chase&Co.'nun ABD başekonomisti Feroli, Fed Başkanı'nın QE3 sinyalini FOMC toplantısına bırakacağını öngördü.

Bernanke 2 yıl önce Jackson Hole'daki konuşmasında, görünümde ciddi bozulma gibi durumlarda gerekli görülmesi hâlinde, FOMC'un ekstra parasal genişlemeye gitmeye hazır olduğunu söylemişti. FOMC ise, Eylül'deki toplantısında değil, ancak Kasım'daki toplantısında QE2'yi ilan etmişti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
27 Ağustos 2012 Pazartesi, 18:52 Misafir piyasada oluşturulan parasal genişlemenin yapılması ama kapitalist sitemin bir gerçeğini gözardı etmemek lazımmmm babalar çoktan altını elden çıkmaya başladılar...
27 Ağustos 2012 Pazartesi, 16:14 Misafir bir sonraki düşüş son fırsat olabilir.
27 Ağustos 2012 Pazartesi, 14:25 Misafir o zaman qe3 gelse de biraz gecikeceğe benziyor fiyatlar keşke düşse de biraz altın alabilseydik külliyen zarardayız..