Advertisement

ABD endeks vadelileri, bu haftanın sonuna doğru Fed Başkanı Ben S. Bernanke'nin yapacağı konuşmayı beklerken yükselişe geçti.

Apple Inc., Samsung karşısında kazandığı 1.05 milyar dolarlık davadan sonra New York'ta yüzde 2.4'lük bir tırmanış gerçekleştirdi. Dollar Thrifty Automotive Group Inc., Hertz Global Holding'in uzun bir sürenin ardından şirketi satın alma konusunda anlaşmaya varmasıyla yüzde 7.4 prim yaptı. Chevron Corp., New York'ta petrolün artmasıyla değer kazandı.

Eylül vadeli Standard & Poor's 500 Endeks kontratları yüzde 0.2 yükselerek New York saatiyle 07:19'da 1,412.7 puana ulaştı. Dow Jones vadeli kontratları 11 puan, yüzde 0.1, artış kaydederek 13,167'ye çıktı. S&P 500 Endeksi, Euro Bölgesi liderlerinin borç krizini dizginleyemeyecekleri endişesi ve merkez bankalarının ilave teşvik sunacağına yönelik iyimser beklentilerin azalması üzerine 6 haftalık kazanç periyoduna ara verdi.

ABD gösterge endeksi, geçtiğimiz hafta kısa bir süreliğine Nisan ayında yakalanan ve 4 yılın en yüksek seviyesi olan 1,419.04 puanın da üzerine çıkmıştı. S&P 500 Endeksi Ağustos ayında şu ana kadar yüzde 2.3 artış kaydetti ve üst üste 3. aylık kazancına doğru yol aldı.

Paris merkezli Raymond James Asset Management International yöneticisi Louis de Fels, "parasal genişlemeye yönelik çok fazla belirsizlik ve spekülasyon var" dedi. De Fels, bir parasal genişleme ihtimali olduğunu, fakat bunun henüz çok ikna edici olmadığını belirterek, "Göstergeler gelişme kaydediyor" dedi.

Fed Başkanı Bernanke, 31 Ağustos'ta ABD'nin Wyoming eyaletinde merkez bankasının yıllık sempozyumunda bir konuşma gerçekleştirecek. Bernanke'nin 2010 yılında yaptığı konuşmanın ardından, ekonomiyi desteklemek amacıyla parasal genişleme müdahaleleri gelmişti.