Advertisement

Avrupa hisseleri, Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin, kıtanın en büyük iki ekonomisinin Euro Bölgesi'ndeki mali durumu güçlendirebilmek adına bir çalışma grubu kuracaklarını açıklamasının ardından yükseldi.

Deutsche Bank AG ve BNP Paribas SA yüzde 2 değer kazandı. Nokia Oyj ise Samsung'un Apple'a kaybettiği mahkeme sonrası hisselerinde yüzde 7.7'lik tırmanış yaşadı. Q-Cells SE, Güney Koreli Hanwha Group'un şirketi satın almak için anlaşmayı imzalamasının ardından yüzde 11 değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi gün içerisinde yüzde 0.2 düşmesine rağmen toparlanarak yüzde 0.4 yükseldi ve Londra saatiyle 16:30'da 269.11 puana ulaştı. Bloomberg'in topladığı verilere göre, Birleşik Krallık piyasasının bugün tatil nedeniyle kapalı olmasından dolayı bugün Stoxx 600'de işlem gören hisselerin el değiştirme oranı 30 günlük ortalamanın yüzde 62 altında kaldı.    

Schaeuble'nin bugün yaptığı açıklamaya göre Almanya ve Fransa, ortak bir mali, banka ve parasal birlik üzerine öneriler geliştirmeye çalışacaklar. Fransız meslektaşı Pierre Moscovici ile bugün Berlin'de buluşan Schaeuble, iki ülkenin ekonomik büyümeyi desteklemek için önlemleri de ele alacağını belirtti.

Avrupa Merkez Bankası'nın önümüzdeki ay tahvil alımına yönelik bir formül geliştirmesi beklenirken, yine aynı ay içerisinde Yunanistan'ın uluslararası kreditörlerinin bir ilerleme raporu yayımlaması bekleniyor.