Advertisement

Euro Bölgesi Kurtarma Fonu'nun kapasitesine yönelik tartışmalar yeniden gündeme gelmeye başladı. Credit Suisse, İspanya ve İtalya'nın tam bir kurtarmaya ihtiyacı olması durumunda, bölgenin kurtarma fonunun yetmeyeceği konusunda uyardı.

Euro kriziyle mücadelenin en önemli araçlarından biri olarak görülen Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) bu yılın sonuna doğru Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması EFSF'nin yerini alacak.

İspanya ve İtalya'nın da başvurması hâlinde fonun yetersiz kalacağı düşüncesi giderken artarken,  Credit Suisse, fonun en büyük kontribütörü ve kurtarmalardan duyduğu memnuniyetsizliği gün yüzüne çıkan Almanya'nın desteğini azaltması hâlinde ESM'nin daha da zayıflayacağına dikkat çekiyor.

Amerikan CNBC kanalının yer verdiği habere göre Credit Suisse analistlerinin araştırma notunda, şu anda ESM'nin kapasitesinin öneminin azaltıldığı belirtildi.

ESM'nin mevcut resmi kredi kapasitesi 400 milyar euro şeklinde ifade edilse de, kurtarma paketleriyle birlikte hesaplandığında bu rakamn 408 milyar euroyu buluyor.

ESM, sorunlu Euro ülkelerinin tahvillerini satın alarak borçlanma maliyetlerini ve faizleri aşağıda tutabilir. Borçlanma maliyetleri bugüne kadar yüzde 7'yi aşan ülkeler genellikle kurtarma paketi için Avrupa Birliği'nin kapısını çaldı.

Diğer yandan, fonun önündeki diğer engel olarak da Almanya Anayasa Mahkemesi'nin onayı yer alıyor.

Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alımı yapacağı temel bir unsur olarak görülse de, Almanya'nın karşıtlığı bu aracın geleceğini de şüpheli hâle getiriyor.

İngiliz The Guardian gazetesinde bir makale kaleme alan ekonomi profesörü Sebastian Dullien, Almanya'nın muhalefetine rağmen, AMB'nin "kendi kendini gerçekleştiren mali krizi önlemek için" ülke tahvilleri satın alması gerektiğini belirtti.