Advertisement

Yatırımcılar para politikasında bir işaret vermesi için Fed Başkanı Ben Bernanke'nin konuşmasını beklerken, New York Borsası geriledi. S&P 500 Endeksi'nin 2 aydır ilk kez ekside tamamladığı haftasının ardından yeni haftanın ilk gününde de düştü.

Hewlett-Packard Co. ve Bank of America Corp. büyük şirketler arasındaki düşüşü devam ettirerek yüzde 1.1'in üzerinde değer kaybetti. Dünyanın en değerli şirketi Apple Inc., Samsung Electronics Co.'ya açtığı patent davasını kazanmasının ardından yüzde 1.9 yükseldi ve rekor tırmandı. Android yazılım sağlayan Google Inc. yüzde 1.4 düşüş kaydetti.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.1 düşüşle 1,410.44 puana, Dow Jones Endeksi de yüzde 0.3 kayıpla 13,124.67 puana geriledi. Nasdaq 100 Endeksi ise gün içinde 2000'den bu yana en yüksek düzeyini test etmesinin ardından günü yüzde 0.2 yukarıda ve 2,782.55 puanda tamamladı. Amerikan borsalarındaki işlem hacmi 4.5 milyar hisse ile 3 aylık ortalamanın yüzde 28 altında seyretti.

Piyasada tam bir yönün bulunmaduğunı belirten Philadelphia Trust Co.'nun yatırım genel müdürü Richard Sichel, Apple gibi birkaç aydınlık nokta olsa da,yatırımcıların genel olarak Fed'den gelecek sinyalleri beklediğini söyledi. Ancak Sichel, Bernanke'nin yeni bir şey beklemediğinin de altını çizdi.

JP Morgan Chase&Co.'tan Michael Feroli ve High Frequency Economics'ten James O'Sullivan gibi ekonomistler Fed'in Jackson Hole toplantısından QE3 sinyali çıkmayacağını düşünüyor.