Advertisement

Yatırım varlıklarının rekorunu genişletiyor olmasına rağmen Amerikan Merkez Bankası Başkanı Ben S. Bernanke'nin bu haftaki konuşmasında parasal genişlemeye dair vaadde bulunmayacağı spekülasyonu ve bazı yatırımcıların kar satışlarına gitmesi ile altın düşüyor.

Spot altının onsu yüzde 0.4 kadar düşüşle 1,657.50 dolara geriledi ve Singapur'da yerel saatle 14.24'te 1,660.40 dolar oldu. Fed'den daha fazla teşvik geleceği umudu ile fiyatlar dün 13 nisan tarihinden beri en yüksek seviye olan 1,676.90 dolara ulaşmıştı. New York Comex'teki aralık vadeli altının onsu yüzde 1 kayıpla 1,659.10 dolara geriledi ve 1,662.20 işlem gördü.

JPMorgan Chase & Co. ve High Frequency Economics'e göre Bernanke 31 Ağustos tarihinde Wyoming Jackson Hole'da gerçekleştireceği konuşmasında parasal genişlemenin yakın olduğuna dair bir işaret vermeyecek.

Sidney'deki Fat Prophets kaynak analisti David Lennox, konuyla ilgili “Piyasalar şu an 'Maalesef kapalıyız, bekleyim ve görelim' diyorlar" yorumunda bulundu.

Piyasaların Amerikan Merkez Bankası'nın Jackson Hole Zirvesi'ni dört gözle beklemelerinin sebebi QE'nin 2010 yılında burada açıklanmış olması. Fed Açık Piyasa Komitesi'nin son toplantısının tutanaklarına bakıldığında birçok politika yapıcının ekonominin sıçramasına destek olmak amacı ile yeni teşviklere göz kırpıyor oldukları ortaya çıkıyor. Komitenin önümüzde toplantısına 12 eylül tarihinde başlaması bekleniyor.

 

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Ağustos 2012 Çarşamba, 05:32 Misafir birileri altinin firenie basiyo fakat amerikadaki secilerden sonra nolur bilinmez.
28 Ağustos 2012 Salı, 10:17 Misafir altın niye yükselmiştiki,yine hep spekülasyon haberler,yine gerçekler satışta.