Advertisement

Kartal'da kentsel dönüşümden faydalanmak isteyen vatandaşlar için deprem dönüşüm sözleşme taslağı hazırlandı.

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, kentsel dönüşüme yönelik çalışmalar için ''Deprem Dönüşüm Müdürlüğü'' kurduklarını söyledi.

Öz, dönüşüm proje çalışmalarını birinci elden sürdürdüklerini, öncelikle ''Deprem Risk Haritaları''na uygun plan, proje çalışmaları yaparak yasal altyapıları da oluşturduklarını ifade ederek, konuya ilişkin düzenli bilgilendirme toplantıları düzenlediklerini kaydetti.

Kartallılar'a hem hukuki, hem de teknik danışmanlık hizmeti sunduklarını belirten Öz, ev sahiplerinin, yerinde dönüşüm projelerinin hazırlık ve sonraki süreçlerinde yerini alması için çalıştıklarını anlatarak, çalışmalarda doğabilecek belirsizlik veya bilgi eksikliklerine ilişkin, deprem dönüşümü yapılacak projelerde kira yardımını da içerecek düzenlemeleri belediye meclisinden geçirdiklerini dile getirdi.

Öz, proje kapsamında yürütülecek işlemler ve ödemeler konusunda da çeşitli kolaylıklar sağladıklarını aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kartallılar'ı özel mülkiyete ilişkin yapısal sorunlarla baş başa bırakmadan, maddi ve manevi hak kayıplarının önüne geçebilmek adına tapu sorununa çözüm ürettik. Dönüşümde hak sahiplerinin hisselerini birleştirmelerini özendirici çalışmalar yaptık. Yine mülkiyeti Kartal Belediyesi'ne ait parseller üzerinde yaşayan 600'ü aşkın vatandaşa tapularını verdik. Sürdürdüğümüz dönüşüm çalışmaları kapsamında pilot amaçlı yaptığımız 6 projenin de yaklaşık 4 bin konutu kapsadığını belirtmeliyim. Her konuda Kartal'ı cazibe merkezi yapmaya kararlıyız.''-Vatandaşlara deprem dönüşüm sözleşme taslağı

Öz, vatandaşlardan gelen talep doğrultusunda belediyenin hukukçu ve teknik ekibiyle birlikte vatandaşların haklarını koruyacak bir sözleşme taslağı örneği hazırladıklarını ifade ederek, vatandaşlara şöyle seslendi:

''Biz, belediye olarak sizlere desteğimizi sunalım, siz de hakkınızı, hukukunuzu kaybetmeden, istediğiniz müteahhitlik firmasına projenizi yaptırtın. Birincisi, dönüşecek yerin inşaatını yaptıracağınız firmalarla yapacağınız sözleşme taslaklarını imzalamadan önce bize getirin ve Kartal Belediyesi hukukçularınca bu sözleşme taslaklarının inceletin. İkincisi, anlaşmak istediğiniz müteahhitlik firmalarınca işin yarım bırakılması ve dönüşümün başarısız olması riskine karşı, müteahhit firmayı tarafımızca incelettirip rapor alın. Deprem acısını ve sonuçlarını hep birlikte yaşamış bir toplumuz. Yaşanılan acıların yeniden yaşanmaması için her bireyin üstüne düşen görevler olduğu gibi, kurumların da üzerine önemli görevler düşmektedir. 'Depremi Birlikte Yeneceğiz' başlığı altında hazırlanan Deprem Dönüşüm Projemizi hayata geçirerek, vatandaşlara da deprem dönüşüm sözleşme taslağı hazırladık.'

Altınok Öz, ilçede kurumsal sorumluluk bilinciyle başlattıkları çalışmalar sonucunda da depreme dayanıksızlığı tescillenmiş Kartal Hükümet Konağı'nın, Kartal sahilde yapımı tamamlanan Belediye Hizmet Binası'na naklini sağladıklarını kaydetti.

Öz, çalışmalar kapsamında ilçenin belleği olan nüfus ve tapu müdürlüklerini de onararak, güvende çalışma koşullarını sağladıklarını belirterek, depreme dayanıksız eğitim kurumları ile ibadethanelerin bakımı ve onarımlarına da öncülük ettiklerini ifade etti.

 

AA