Advertisement

İsrail askeri istihbarat birimi AMAN tarafından açıklanan stratejik öngörü raporunda, Arap Baharı ile birlikte iktidara İslami eğilimli partilerin gelmesi İsrail açısından bir tehdit olarak değerlendirildi.

AMAN raporunda, "İslami eğilimli partilerin başa gelmesinden sonra Ortadoğu'da istikrarsızlığın artacağı ve silahlı çatışmalara girileceği" öngörüsünde bulunuldu.

AMAN, yıllık olarak hazırladığı ve İsrail'in karşılaşacağı tehlike ve tehditlerin analiz edildiği raporu Genelkurmay Başkanı Beni Gantz'a sundu.

İstihbarat Şefi Tümgeneral Aviv Kochavi'nin imzasını taşıyan raporda, gelecek yıl bölgede yaşanması beklenen istikrarsızlığın bölgenin baş aktörlerinin hassasiyetini artıracağı ve öngörülmeyen çatışmaların çıkmasına sebep olacağı belirtildi.

Raporda, Ortadoğu ile Mısır'daki durum ile Türkiye ve Ürdün gibi İsrail'in yakın çevresinde olan ülkelerdeki gelişmeler ele alındı.

Batı Şeria'daki Mahmud Abbas yönetiminin siyasi ve ekonomik çöküş içinde olduğunun iddia edildiği raporda, bu ortamda yeni bir intifadanın patlak vermesinden endişe edildiği belirtildi.

AMAN'ın raporlarının, İsrail'in askeri kararlarında belirleyici olduğu belirtiliyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Ağustos 2012 Salı, 21:05 Misafir tonla nükleer silahın var öksürsen abd ve ingiltere emrinde niçin tırsıyorsun
28 Ağustos 2012 Salı, 16:49 Misafir israilin kendisi tüm insanlık alemi için en büyük tehdittir.